דניאל סאן קריאף

daniel1.png

דניאל  סאן קריאף היא המטאור החצוף שהמוזיקה המקומית חיכתה לו. המוזיקאית הדרומית שגדלה עם נופי הבטון החול והים, משחררת לחופשי את האני המוזיקלי שלה - והיא איננה רק דבר אחד. 

אלבום הבכורה "תורי לומר" שקריאף כתבה והלחינה הוא מיקרוקוסמוס מוזיקלי סוער, אותנטי מבלי לדעת שיש ברירה אחרת, וכל רובד בו נרקם בתשוקה ומחשבה. על גלי האימפולסיביות והחופש שמאפיינים אותה ביצירה וגם בחיים, יצרה קריאף קול ישראלי נשי חדש ששובר את החוקים.

אגב חוקים, המפגש הראשון של קריאף עם הקהל הרחב לא היה בדיוק לפי הספר, ולמעשה היא שרפה את קיסריה עוד לפני שהוציאה סינגל אחד לרדיו, כשעלתה על הבמות כזמרת החדשה של להקת "טיפקס" אליה הצטרפה כשהיא אנונימית לחלוטין. יחד עם טיפקס הופיעה קריאף מאות פעמים ושכללה את מה שכבר היה טבוע בה עוד משחר הילדות, היכולת לכבוש במות וקהלים עם כריזמה וסטאר קווליטי שבוהקים למרחקים והכישרון להפוך כל שיר לשלה בקלילות כמעט מכעיסה. כל זאת ללא יותר מדי חשיבות עצמית, אך במקצוענות שיא -  מצוידת בקול נפלא וחד פעמי שלא שומעים כמותו הרבה.

את הקול הזה שילבו טיפקס בשירים כמו "מי הפרובנציאל" ו"מה איתי", שזכו להצלחה רבה וזקפו את אוזניהם של עורכים בתחנות הרדיו. כשנחת "תורי לומר", סינגל הבכורה של קריאף, הוא התקבל בזרועות פתוחות ונכנס לפלייליסטים השונים ומצעדי ההשמעות, סולל את הדרך לשירים נוספים שיצאו ומתדלק את הציפייה הרבה לאלבום. 

בלילות - היתה משלהבת במות עם טיפקס ובימים הסתגרה באולפן עם מפיק האלבום גיא מוזס, יחד עטפו את השירים שכתבה והלחינה ויצרו את השפה המוזיקלית של האלבום, המקום שבו כל העולמות המרכיבים אותה נפגשים ומשלבים ידיים באופן מושלם, אך עדיין משאירים הילה של חידה סביב השאלה "מי את דניאל קריאף?" הילדה מהפריפריה שגדלה על מוזיקה מרוקאית? יוצאת "רימון"  עם חיבה למוזיקה קלאסית? ראפרית בארון? כל אלה (ועוד ועוד) קיבלו באלבום שכולל אלקטרוניקה, היפ הופ, פופ, אפריקאית, פולק ועוד, עם הרבה רוטב מתוק חריף מעל.  

קריאף, בת 28, נולדה וגדלה באשדוד ובהמשך במושב "שתולים". ילדת פרחים פראית שכתבה שירים כבר מילדות. בתיכון שבו למדה לא הייתה מגמת מוזיקה, אז חוץ מלגרום למנהל לפתוח אחת כזו, הייתה צריכה דניאל לרכוש ידע מוזיקלי לבדה, מצוידת רק בכישרון ותחושת שליחות  - שנכחה בה מהרגע שזכרה את עצמה. לבית ספר רימון הגיעה עם אותה תחושה ובלי לימודים מסודרים מאחוריה, אך בית הספר ראה את הפוטנציאל הגלום בה ואף העניק לה מלגה מיוחדת.

 

במסגרת הלימודים ברימון לקחה קריאף חלק בפרויקטים כמו תזמורת "ארמון בזמן" המשלבת בין עולמות המוזיקה הקלאסית והאלקטרוניקה ועוד. בגיל 21 יצרה אלבום להרכב הישראלי Black Guru באירוח מוזיקאים מאפריקה והיא משתפת פעולה בפרויקטים מוזיקליים רבים, ביניהם Moses Project - הרכב אלקטרוני-ויזואלי. השירה שלה נותנת לכל צליל כוונה מלאה, נוכחות מוזיקלית אחרת, אהבה לשפה העברית עם הבזקים מעולמות אפריקה דאנס - יש שיאמרו ביורק הים תיכונית.

 מתוך העיתונות -

 - "השיר הזה מכניס את קריאף אל מגרש שבקצהו האחד ויקטוריה חנה, במרכזו ריף כהן ובקצהו השני עדן בן זקן"

 - "מצד אחד, פופ אוריינטלי־ דיגיטלי ישר לווריד; מצד שני, משחק עם הקול שמזריק פנימה תבלין פחות מיינסטרימי. מיקס מוצלח, אחלה גרוב"
(הארץ 2018, בן שלו)

 

 - ״קריאף משלבת ברגישות את אהבתה לשפה העברית ביחד עם הבזקים מרוקו-צרפתיים ממיסים ורגעי דאנס״

(הארץ 2019)

 

 - ״הוויבים של דניאל סחררו את האולם, פרפורמרית מהטובות שנראו בארץ הזו״

(ynet 2019)