top of page

החצר האחורית

זו הייתה הפגנה נהדרת בכיכר במוצאי שבת"

את זוכרת איך נפגשנו שם ליד הקונדומט

ואיך המטבע נפל תיכף כשהחלפנו מבט

"הלאה הכיבוש! את צעקת וגמרת מיד

מתוך השיר על מות השמאל

"החצר האחורית" חוזרת רעננה ובמצברים טעונים הישר לסיבוב ההופעות החדש - "מסע ההלוויה של השמאל", שיימשך כל הדרך מלאת התקוות עד הבחירות הצפויות.

ההלוויה הזו תהיה עליזה כמו חתונה, זיקוקים וכלי נשיפה, חגיגה אמיתית של גרוב מרקיד לצלילים מסעירים בנגינה משובחת ושירים שבחלקם יש מן האגרוף בבטן ובחלקם מן הסכין בגב. איזה כיף. תערובת של עונג וכאב תעבור בגוף וכל עין תתמלא דמעות תרבותיות נטולות מלח, עד שמרוב התלהבות תנופפו בדגלוני "לא יהיה כלום כי לא היה כלום" בצבעי משיח עכשיו.

מסע ההלוויה יעבור במהלך הסתיו/חורף הקרוב בכל מועדון מיוזע ברחבי הארץ, מדן עד באר-שבע ומזאפה לזאפה.
הקהל מתבקש לבוא בלבוש צנוע.ולא לדחוף בתור לקופה. ההספדים כוללים  מבחר משירי האלבומים המשובחים של "החצר", והשמועות מדברות על הפתעות נוספות שטרם ראו במה, אז יש למה לחכות. כמו שאמר הרב: "אם הם לא יבנו את הגשר אז איך נעבור אותו?"

"החצר האחורית" פרויקט מוסיקלי שכולל 14 שירים שכתב יענקלה רוטבליט והלחינו, ניגנו, שרו ועיבדו תומר יוסף (סולן הבלקן ביט בוקס), איתמר ציגלר(הבלקן ביט בוקס והרכבים נוספים) וגדי רונן ("דבק" ו"אחד חלקי אחד").

זהו מפגש מעניין ויוצא דופן בין היוצר הוותיק ורב הפעלים  וחבורת המוסיקאים הצעירים, המוכשרים והאנרגטיים והתוצאה היא אלבום שהוא שילוב בין תכנים חברתיים- פוליטיים ואנרגיות מוסיקליות קצביות ומגוונות.

לאורך כמעט שנתיים נבנו השירים של "החצר האחורית" במפגשים שהתקיימו מעת לעת באולפן "אפעס" בניר צבי של גדי רונן ובאולפן של איתמר ציגלר בדרום תל אביב. חברי ה"חצר" שכאמור הלחינו, עיבדו, ניגנו ושרו, שימשו גם כטכנאי הקול של האלבום ובשלב הסופי יותר גייסו בהצלחה קרוב ל-80 אלף ₪ במיזם ה "headstrat"באינטרנט לכיסוי הוצאות לביצוע מיקסים (תמיר מוסקט), עריכה דיגיטלית, עטיפה (נדב ברקן) ועוד.

"החצר האחורית" הוא פרויקט אינדי מובהק. אין חברת תקליטים מאחורי ההרכב. "החצרנים" תרמו מזמנם ומכיסם כדי להגשים את החלום הזה ולבסוף נעזרו בכ-900 תומכים ב-"headstrat" שהאמינו בהם.

 

מן העיתונות:

"החצר האחורית היא בועת זמן של מוזיקה ישראלית איכותית-במפגיע, מול כל ההבל והזבל".

יהודה נוריאל, ידיעות אחרונות

"להקת "החצר האחורית" היא פלא. סופרגרופ שהפיח רעננות בהגדרה המעייפת מלכתחילה של המושג הזה ויש חלוקה שוויונית וייחודית בין חבריו. הרכב שיוצר חיבור חיוני ומפעים בין המלה למוזיקה, שגורם לאוזניים ולראש להיות בתחרות מתמדת. הן רוצות לרדת לעומקם של הצלילים, בעוד הוא מבקש לחשוב על הטקסט, על החריזה והתבונה שמדביקות אותו".

 איתמר זוהר, הארץ

"לא אבדה תקוותנו, בתוך הג'יפה התרבותית יש איים שכדאי להגיע אליהם ולא דרך הזרם המרכזי".

יוסי חרסונסקי, חרסונסקי מיוסיק

"ובסוף זו שירת המקהלה ב"שיר האביונים", כותב רוטבליט על הימים השחורים האלה, שבהם איש כבר לא רואה רחוק, ובטח לא שקוף. כדאי להקשיב לו".

יהודה נוריאל, ידיעות אחרונות

"והאלבום של "החצר האחורית", שיוצא עכשיו, מממש את הפוטנציאל הזה עד תום. זה אלבום נהדר".

בן שלו, הארץ

"המפגש המאלף עם יבול השירים האחרון של רוטבליט הוא הפרשנות העוקצנית שלו לכותרות מהדורת החדשות המרכזית בטלוויזיה. בשמונה בערב ראיתם אותם בסלון ביתכם, שעתיים אחר-כך קיבלתם את התגובה שלו על הבמה".

עמוס אורן, הבמה

"אז איך זה נשמע? קודם כל – מצוין".

נדב מנוחין, וואלה

 

החצר האחורית

פייסבוק- https://www.facebook.com/theBackYardOfficial

על הפרוייקט - http://vimeo.com/66146157#

אחד משלנו -  http://www.youtube.com/watch?v=ARCeul-pgcU

מענה קולי - http://www.youtube.com/watch?v=fze7VkxBmuo

רכישת אלבום באתר: www.epesmusic.co.il

החצר האחורית-צילום שלומית  כרמלי רזולוצי
bottom of page